Wizyta studyjna

W dn.22-26.03.2010 w Saint Andiol (Francja) niedaleko Avignon miała miejsce Study Visit (Wizyta Studyjna), czyli spotkanie w grupie 12-tu osób specjalistów oraz decydentów z różnych krajów Unii Europejskiej zajmujących się edukacją fizyczną i ochroną środowiska.
W/w  spotkanie  odbyło się w ramach programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie".
Temat Wizyty Studyjnej: "Outdoor sports and environmental education"(Sporty w terenie a edukacja ochrony środowiska").

Podczas pobytu we Francji uczestnicy z Hiszpanii, Danii, Wielkiej  Brytanii, Węgier, Czech, Turcji,Polski i Francji zapoznali się z
systemami edukacji obowiązującymi w poszczególnych krajach,odwiedzili kilka szkół oraz instytucji działających na rzecz ochrony środowiska.

Jednym z uczestników wizyty był Jacek Kuć - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Szkoła jest znana nie tylko w środowisku lokalnym z wielu interesujących inicjatyw w zakresie edukacji ekologicznej. Pobyt Dyrektora we Francji miał na celu szukanie nowych metod i pomysłów na realizację edukacji środowiskowej uczniów.
Głównym celem Wizyty Studyjnej było zaprezentowanie pozostałym uczestnikom sposobów ochrony środowiska realizowanych przez placówkiedukacyjne, zwłaszcza szkoły w każdym z wymienionych krajów.
Wszyscy uczestnicy prezentowali i analizowali praktyczne działania ekologiczne w połączeniu z aktywnością fizyczną podejmowane przez nauczycieli i uczniów.

Najciekawszym elementem wizyty była możliwość udziału każdego uczestnika w "odkrywaniu" Parku Narodowego Camarque.
Profesorowie,Adiunkci Uniwersytetów, Collegu, Dyrektorzy i nauczyciele szkół z różnych krajów wspólnie z uczniami z Francji jeżdżąc na rowerach, koniach zapoznawali się z urokami tego wspaniałego miejsca bogatego we florę i faunę (m.in. rezerwat Flamingów). Uczniowie uczyli się zasad funkcjonowania Parku Narodowego, a także poznali wyjątkowe okazy
roślin i zwierząt.Po zakończonych zajęciach wspólnie z pozostałymi uczestnikami wymieniali wrażenia, omawiali i oceniali swoje
zaangażowanie. Francuscy nauczyciele przeprowadzili zajęcia pokazowe w terenie: mini kurs wspinaczkowy, rajd rowerowy, quizy oraz gry.

Uczestnicy Wizyty Studyjnej podsumowując swój pobyt wymienili doświadczenia jak młodzież może chronić przyrodę, a jednocześnie aktywnie spędzać czas uczestnicząc w bardzo ciekawych grach i zabawach
terenowych. Pomysły zaczerpnięte z innych krajów zamierzają wykorzystać w swojej dalszej pracy. Doceniają ogromne znaczenie edukacji młodego pokolenia, ponieważ już dziś decydujemy jaki będzie Nasz świat za kilkadziesiąt lat.