Szkolne Centrum Informacji

b_150_100_16777215_00_.._images_efs.JPG

b_150_100_16777215_00_images_Obraz007.jpgW BIBLIOTECE:
⦁    Jesteś zawsze mile widziany,
⦁    otrzymujesz wyczerpujące informacje na interesujące Cię tematy,
⦁    znajdujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania,
⦁    choć nie otrzymujesz stopni, jesteś w pewien sposób oceniany,
⦁    możesz czuć się swobodnie i bezpiecznie.

Godziny pracy biblioteki
Poniedziałek  10 - 16
Wtorek         10 - 16
Środa           10 - 16
Czwartek       10 - 16
Piątek           10 - 16

Prowadzi bibliotekę i sprawuje nad nią opiekę nauczyciel bibliotekarz Marta Adamczyk.
W bibliotece szkolnej znajduje się 13 tysięcy książek (lektury, książki obyczajowe, przygodowe, historyczne, bajki, baśnie, książki popularnonaukowe oraz księgozbiór podręczny czyli słowniki, encyklopedie, leksykony , albumy).
W czytelni można przeczytać takie czasopisma jak: Świerszczyk, Kumpel, Victor Junior, Nowiny. W kąciku wypoczynkowym, na pufach można  zrelaksować się przy komiksach i ciekawych gazetkach.
Uczniowie mają możliwość w ciszy odrobić lekcje, pouczyć się, skorzystać z księgozbioru podręcznego.
Ponadto biblioteka wyposażona jest w 4 stanowiska komputerowe z programami multimedialnymi (Encyklopedia PWN, Słowniki Języka Polskiego i Atlas Świata) oraz dostępem do Internetu.
Biblioteka gromadzi również filmy na płytach CD, są to sfilmowane lektury oraz bajki dla dzieci młodszych.
O kilku lat prowadzona jest akcja ekologiczna pt. Drugie życie książek. Uczniowie w porozumieniu ze swoimi rodzicami przekazują do biblioteki książki, komiksy, kolorowe gazetki, które im są już nie potrzebne, a w bibliotece będą jeszcze wielokrotnie wykorzystane.
Od kilku lat prowadzona jest w bibliotece Akcja Lato, dzięki, której księgozbiór wzbogacił się o szereg interesujących książek. W wyniku akcji został utworzony kącik czytelniczy z przytulnym dywanem i pufami bardzo lubianymi przez uczniów naszej szkoły.

b_150_100_16777215_00_images_Obraz008.jpg
Regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych w Szkolnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rzeszowie:

1. Z komputera mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
2. Komputery w bibliotece szkolnej służą przede wszystkim do wyszukiwania informacji w internecie oraz przeglądania programów edukacyjnych dostępnych w czytelni.
3. Podczas przerw nie ma możliwości korzystania z komputerów.
4. Praca przy komputerze jest możliwa po otrzymaniu zgody nauczyciela-bibliotekarza.
5. Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać się do zeszytu czytelni.
6. Jednorazowo z komputera można korzystać do 1 godziny (istnieje możliwość dłuższej pracy, jeżeli są wolne stanowiska).
7. Z encyklopedii słowników i innych baz danych zakupionych przez bibliotekę uczniowie korzystają na miejscu.
8. Nie wolno wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych, zapisywać dokumentów na dysku twardym.
9. Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby pracujące w ciszy.
10. Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela (np. włączać i rozłączać kabli zasilających).
11. Użytkowanie sprzętu komputerowego (w tym drukarki, odtwarzacza CD, nagrywarki, skanera) jest możliwe tylko za zgodą nauczyciela.
Zabrania się posługiwania własnymi dyskietkami i płytami CD bez konsultacji z nauczycielem.
12. Zabronione jest korzystanie z komputerów w celach zarobkowych, wykonywanie czynności naruszających prawa autorskie twórców
lub dystrybutorów oprogramowania.
13. Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary (np. zakaz korzystania z komputera przez wyznaczony czas).
14. Za wszystkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada /finansowo/ użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Ze zbiorów biblioteki mają prawo korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki, ale w uzasadnionych przypadkach nauczyciel – bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczanych pozycji.
3. Wypożyczone pozycje należy zwrócić przed upływem 14 dni.
4. Czytelnik ma prawo prosić o przedłużenie terminu zwrotu książki o dalsze 2 tygodnie.
5. Nie można wypożyczyć do domu słowników i encyklopedii.
6. Z w/w pozycji uczeń może skorzystać w czytelni.
7. Kasety video i płyty CD może wypożyczyć tylko nauczyciel.
8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik ma obowiązek odkupić ją lub zwrócić inną po uprzednim porozumieniu się z nauczycielem-bibliotekarzem.
9. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie wypożyczone książki należy oddać.
10. Godziny otwarcia biblioteki są podane na drzwiach wejściowych do biblioteki.
11. W bibliotece obowiązuje cisza, nie wolno wnosić do biblioteki kurtek, jedzenia i picia.
12. Każdy czytelnik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu.