Zielona Flaga - Certyfikat

Zdobyliśmy Zieloną Flagę!

Dyrektor Jacek Kuć podczas gali wręczania certyfikatu "Zielonej Flagi"

Certyfikat Zielonej Flagi to projekt europejski, który jest przyznawany szkołom i przedszkolom za całokształt działań na rzecz środowiska naturalnego.
My otrzymaliśmy go za pracę w roku szkolnym 20011/2012, gdyż nasza szkoła jako priorytet uznaje kształtowanie u uczniów zachowań i postaw proekologicznych w różnych obszarach życia codziennego, a także w stosunku do otaczającego nas najbliższego środowiska naturalnego, przyrody ożywionej i nieożywionej.

Uczniowie SP2 trzymający "Zieloną Flagę"

Podstawą do rozpoczęcia realizacji tego projektu w danym roku szkolnym było zaangażowanie całej szkolnej społeczności, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów  jako inicjatorów działań.

Podczas wspólnych spotkań przyjęliśmy konkretne zadania do realizacji, wybraliśmy obszary do działań związane z:
- Ochroną różnorodności biologicznej, praw zwierząt i przyrody nieożywionej;
- Zmniejszeniem wytwarzania odpadów;
- Poszanowaniem energii i promocją jej odnawialnych źródeł.

Przeprowadziliśmy na początku i końcu roku szkolnego przeglądy środowiskowe w wybranych obszarach, aby móc monitorować działania i wyciągać z nich wnioski.
A konkretnie to:
- posadziliśmy w klasopracowniach rośliny zielone, dbaliśmy o posadzony wcześniej przed naszą szkołą klomb, zaprojektowaliśmy nowy teren do nasadzeń i w Dzień Ziemi zorganizowaliśmy imprezę oraz akcję sadzenia drzewek i krzewów razem z gośćmi  i jednocześnie sponsorami  z WSK Rzeszów;
- na bieżąco segregowaliśmy i zbieraliśmy surowce wtórne oraz odpady niebezpieczne – plastik, papier, tonery, baterie, elektrośmieci;
- uczyliśmy o oszczędnym gospodarowaniu energią np. o pamiętaniu o szczelności okien i lodówek w domach i szkole, używaniu sprzętów i programów energooszczędnych, gaszeniu świateł i zbędnych odbiorników;
- byliśmy organizatorami konkursów, happeningów, wycieczek edukacyjnych i wielu innych przedsięwzięć.

Nasze działania na rzecz ekologii zostały docenione i uwieńczone zdobyciem certyfikatu Zielonej Flagi.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dziele uczestniczyli, wspierali nas i kibicowali naszym wysiłkom!