Wycieczka kl. 4a i 4c do Łańcuta

W środę 23 listopada dwie klasy czwarte wyjechały na wycieczkę do Zamku w Łańcucie.
Uczniowie zwiedzali zamek oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat herbów.
Podczas zwiedzania zamkowych komnat i korytarzy wszyscy z zainteresowaniem słuchali przewodników, którzy ciekawie opowiadali o przeszłości zamku i ich właścicielach. Patrząc na zgromadzone w pokojach portrety i przedmioty,  uczniowie mogli zapoznać się z dawnym ubiorem szlacheckim, dawnymi naczyniami, przyborami toaletowymi, czy dawną bronią.
Dziewczętom bardzo spodobał się pokój sypialny pani Lubomirskiej połączony z łazienką i garderobą. Chłopców natomiast zainteresowała zgromadzona w gablocie broń palna i szable.
Uczniowie mogli również zapoznać się z dziełami malarskimi z różnych epok oraz rzeźbą – od starożytności do baroku.
W programie wycieczki było uczestnictwo w lekcji muzealnej na temat herbów. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać herby właścicieli zamków – Potockich i Lubomirskich. Herby te zostały przedstawione i dokładnie omówione. Następnie Pani Przewodnik omówiła wygląd elementów każdego herbu, ich pochodzenie i konieczność ich używania, np. podczas walk w epoce rycerskiej i szlacheckiej. Zaprezentowała również godło Polski, wyjaśniając, że jest to herb. Wytłumaczyła uczniom na podstawie godła, dlaczego nasza flaga jest biało – czerwona i dlaczego należy ją poprawnie zawieszać podczas wszelkich uroczystości.
Po lekcji  muzealnej uczniowie zwiedzali zamkową oranżerię oraz storczykarnie. Obserwacje zwierząt i roślin dały dzieciom wiele radości i możliwość poznania licznych gatunków roślin, np. mieli możliwość zaobserwowania licznych odmian storczyków oraz  owocujące drzewka cytrynowe i pomarańczowe.
Wycieczka była ważnym i ciekawym wydarzeniem dla klas czwartych. Na pewno wspomnienia z niej na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.