Nasza szkoła jest bardzo zaangażowana w działalność ekologiczną. Od wielu lat podejmujemy działania związane z ochroną środowiska, aby zmienić nasze nawyki na bardziej ekologiczne. Wiemy, że najlepsze efekty w nauczaniu uzyskuje się metodą działań, która wspierana wiedzą teoretyczną pozwala na trwałą i pełną realizację zamierzonych celów, dlatego realizujemy zadania zgodnie ze starą zasadą nauczania, która mówi: „Zapomniałem, co usłyszałem, pamiętam, co widziałem, rozumiem, co zrobiłem”.
Kładziemy też duży nacisk na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania przyniosą korzyści nie tylko naszym wychowankom, ale i całej społeczności lokalnej oraz będą motywować i pobudzać do podejmowania ciekawych inicjatyw ekologicznych.
W tym miejscu pragniemy podzielić się z Wami najciekawszymi działaniami podejmowanymi w każdym (kolejnym) roku szkolnym.
- Szczegóły
- Odsłony: 561
W dniu 19.11.2021 grupa uczniów z kl. 4a pod opieką wychowawcy uczestniczyła w Happeningu Ekologicznym p.n. "Rzeszów nie zgadza się na smog".
Happening zorganizowało Stowarzyszenie Ekoskop na Rzeszowskim Rynku. W happeningu mimo niesprzyjającej aury, brały udział dzieci z kilku rzeszowskich szkół.
Podczas happeningu skandowaliśmy przygotowane wcześniej antysmogowe hasła, mieliśmy spotkanie z Prezydentem Miasta Rzeszowa, który poinformował o zamierzeniach Miasta dotyczących walki ze SMOGIEM.
- Szczegóły
- Odsłony: 593
W dniu 10.11.2021 klasa 4a udała się do Kręgielni Aloha aby aktywnie spędzić czas.
Bawiliśmy się świetnie, uczyliśmy się gry w kręgle, niektórzy doskonalili swoje umiejętności gry w bilard.
Lubimy żyć aktywnie, gdyż energii nam nie brakuje, a gra w kręgle umożliwia miłe spędzenie czasu, zdrową rywalizację i zabawę!
- Szczegóły
- Odsłony: 588
Na to pytanie uczniom z klasy 3a odpowiedział Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia Ekoskop. Dzięki lekcji dowiedzieliśmy się, dlaczego wkrótce może zabraknąć telefonów komórkowych i co to są metale ziem rzadkich czy oleje skalne. Poznaliśmy również dobre i złe strony ropy naftowej oraz usłyszeliśmy, że 500 lat temu w polskiej Złotoryi wydobywano złoto.
Wszyscy uwielbiamy kupować. Niestety im więcej kupujemy, tym więcej wytwarzamy śmieci. Niektóre z nich zostaną w środowisku setki lat, a przecież Ziemia jest naszym domem, który powinien być czysty i zadbany. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest recykling.
Zapamiętaj!
Segregacja odpadów pozwala na przetworzenie ich w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w celu wytworzenia nowego produktu. Wywóz odpadów segregowanych jest, więc bardzo ważny i potrzebny.
Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co niewątpliwie przynosi korzyść środowisku.
Nie bez znaczenia jest fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest tańsza. Warto być, zatem odpowiedzialnym i świadomym, wyrabiając odpowiednie nawyki oraz dbając o swoje otoczenie i budżet.
Rozdzielając śmieci w gospodarstwie domowym – ograniczamy tony, które zanieczyściłyby środowisko, co z kolei niesie za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Przykładowo segregacja makulatury przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia wycinki drzew. Ze stu ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku – a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
NAPRAWDĘ WARTO SEGREGOWAĆ!
- Szczegóły
- Odsłony: 565
W dniu 09.11.2021 r. została rozstrzygnięta V Edycja Konkursu Ekologicznego pt. „Segreguję, bo warto” organizowanego przez MPGK w Rzeszowie, pod Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa. Konkurs dotyczył zbierania makulatury i plastiku przez Szkoły z terenu miasta Rzeszowa.
NASZA SZKOŁA PO RAZ TRZECI Z KOLEI ZAJĘŁA I MIEJSCE!!!!!
Byliśmy Laureatami w/w Konkursu w latach: 2019, 2020.
Warto podkreślić, że tym razem zwyciężyliśmy aż w dwóch kategoriach tego Konkursu:
1) zebraliśmy największą ilość surowców wtórnych (makulatury i plastiku) z wszystkich szkół uczestniczących w Konkursie (7476 kg)
2) zebraliśmy największą ilość surowców wtórnych w przeliczeniu na jednego ucznia szkoły (19,32 kg)
W nagrodę nasza Szkoła otrzymała 3000 zł, które zostaną wydane na zakupienie pomocy dydaktycznych dla uczniów.
BRAWO DLA NASZYCH WSPANIAŁYCH UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI!
DZIĘKUJEMY!
Najbardziej cieszymy się, że nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w segregacji i zbieraniu surowców wtórnych, co jest niezmiernie ważne dla naszego środowiska.
Wykaz uczniów, którzy przynieśli najwięcej makulatury:
- IGOR POLAK z kl. 6A: 1590 kg makulatury i 300 kg plastiku
- GABRIELA KYC z kl. 5A: 860 kg
- DOMINIK STEC z kl. 5A: 620 kg
- BARTOSZ RYDEL z kl. 8D: 446 kg
- JULIA WYROSTKIEWICZ z kl. 6A: 350 kg
- MIŁOSZ ŚLĄCZKA z kl. 6A: 320 kg
- ANDRZEJ SOWA z kl. 5B: 308 kg
- ADRIAN FAJARDO CASTANEDA z kl. 1A: 205 kg
- ANNA WRÓBEL z kl. 7C: 200 kg
- ADRIAN KUCIEJ z kl. 3A: 180 kg
- KAMIL BABIK z kl. 2B: 102 kg
Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe od Dyrekcji Szkoły.
- Szczegóły
- Odsłony: 571
5 października klasy czwarte pod opieką wychowawców udały się do Świerczowa w Nadleśnictwie Kolbuszowa, by zgłębiać tajniki opieki nad naszymi pięknymi lasami. Podczas zajęć prowadzonych przez pracownika Nadleśnictw Kolbuszowa, sympatyczną p. Kingę, poznali różne funkcje lasu, sposoby ochrony pomników przyrody, narzędzia przydatne do nasadzeń nowych drzewek, ciekawostki na temat pracy leśników. Po obejrzeniu filmiku na temat cyklu życia lasu oraz przyrodniczych eksponatów zgromadzonych przez ośrodek uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w grze terenowej, szukając ukrytych na terenie nadleśnictwa punktów i z sukcesem rozszyfrowując hasło zabawy. Na koniec zmęczeni i pełni wrażeń udali się na spacer po lesie zakończony wspólnym pieczeniem kiełbasek na ognisku. Piękna jesienna aura oraz liczne atrakcje sprawiły, że wyjazd był nie tylko pouczający, ale i bardzo przyjemny!
Strona 1 z 2