W latach 2019-2021 nasza szkoła realizuje projekt ERASMUS+ AROUND CULTURES SHARING HERITAGE TREASURES
Współpracujemy ze szkołami z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Hiszpanii i Włoch.
Cele projektu to poszerzanie wiedzy na temat kultur i Dziedzictwa Narodowego państw europejskich, uczenie tolerancji i poszanowania innych tradycji, podniesienie europejskiego wymiary naszej szkoły, współpraca uczniów i nauczycieli ze szkołami europejskimi, podniesienie umiejętności językowych i cyfrowych oraz kształtowanie umiejętności XXI wieku takich jak m.in kreatywność, innowacyjność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
- Szczegóły
- Odsłony: 414
W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2022 r. w Radauti odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z Turcji, Hiszpanii, Bułgarii, Polski i Rumunii w ramach projektu unijnego Erasmus+ "Around Cultures Sharing Heritage Treasures". Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice oraz dwie nauczycielki.
W niedzielę o godzinie 5:30 wyruszyliśmy spod naszej szkoły busem. Po długiej podróży dotarliśmy około godziny dwudziestej na miejsce i uczniowie zostali zakwaterowani u rodzin goszczących.
Pierwszego dnia po przybyciu do Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" Radauti zostaliśmy powitani i oprowadzeni po szkole. Mieliśmy też okazję zobaczyć jak wyglądają lekcje w tejże szkole.
Wszystkie grupy biorące udział w projekcie przedstawiały swoje prezentacje dotyczące wartości Europejskich. Następnie zwiedzaliśmy goszczące nas miasto i ważne miejsca związane z jego dziedzictwem kulturowym: Muzeum Etnograficzne, cerkiew i klasztor. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy zabytki w okolicznych miastach: Cytadelę w Neamt, Cytadelę i skansen w Suceavie, a także rezerwat żubrów. Braliśmy też udział w warsztatach garncarskich w Marginea a w szkole dekorowaliśmy pisanki.
Poznaliśmy regionalne piosenki, tańce, degustowaliśmy narodowe potrawy. Do Rzeszowa wróciliśmy zmęczeni podróżą, ale bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości.
- Szczegóły
- Odsłony: 438
W dniach od 23 do 30 kwietnia 2022 r. dyrektor szkoły wraz z czworgiem uczniów i nauczycielem z naszej szkoły wyjechali do partnerskiej szkoły w Hiszpanii w ramach projektu ERASMUS+ „Around cultures sharing heritage treasures”.
Część uczniów mieszkała z nauczycielami w hotelu, a część w domach uczniów z Hiszpanii. W czasie zajęć w szkole uczniowie wykonywali działania związane z tematyką projektu, m.in.: prezentowali ważne wydarzenia z historii swoich krajów z ostatnich stu lat, brali udział w quizie na temat krajów partnerskich i warsztatach tradycyjnego hiszpańskiego tańca – flamenco.
Nauczyciele omawiali dotychczas zrealizowane działania w ramach projektu, a także zaplanowali realizację kolejnych aktywności.
Ponadto uczniowie zwiedzili miasta Baza i Grenada, pałac Alhambra, muzeum i stanowisko architektoniczne w Orce, pałac „Los Segura”, a także muzeum w Galerze. Tuż po przyjeździe mieli też okazję uczestniczyć w tradycyjnym hiszpańskim święcie Moros y Cristianos w mieście Benamaurel.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, jako że dał im on możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc, zawarcia nowych przyjaźni i komunikowania się w języku angielskim.
- Szczegóły
- Odsłony: 618
W dniach 18 – 21 października uczniowie naszej szkoły Maja Ciepły, Maja Łyszczarz, Emilia Gutowska, Aleksander Nicgorski, Stanisław Jamróz oraz Filip Kaczor uczestniczyli w mobilności online w ramach programu Erasmus+ AROUND CULTURES SHARING HERITAGE TREASURES.
Spotkania organizowane było przez szkołę partnerską z Bułgarii i uczestniczyli w nich uczniowie i nauczyciele ze szkół z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii i Polski.
Spotkania dla uczniów trwały trzy dni od poniedziałku do środy a dla nauczycieli spotkanie dotyczące organizacji i realizacji projektu odbyło się w czwartek.
Pierwszego dnia uczniowie przedstawiali się, mówili o swoich zainteresowaniach, zadawali sobie nawzajem pytania, zwiedzali wirtualnie miasto Svishtov oraz szkołę z Bułgarii.
Drugiego dnia prezentowali przygotowane wcześniej filmy, na których gotowali tradycyjne potrawy: przystawkę, danie główne i deser.
Trzeciego dnia uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące sławnych miejsc w państwach partnerskich, następnie prezentowali tradycyjne tańce, stroje oraz piosenki.
Uczniowie podczas spotkań online pracowali także nad ułożeniem wspólnej historyjki, która to została w całości napisana.
Podczas spotkania nauczycieli, prezentowane były filmy z nagrań uczniów, którzy dzielili się wrażeniami z udziału w spotkaniach. Uczniowie byli usatysfakcjonowani i podkreślali wiele korzyści z udziału w projekcie takich jak możliwość poznania nowych przyjaciół, zdobycia wiedzy o innych kulturach, wzbogacanie i doskonalenie posługiwania się językiem angielskim.
- Szczegóły
- Odsłony: 558
W marcu 2020 zorganizowana została wizyta w naszej szkole, podczas której goście ze szkół partnerskich zwiedzali nasze regionalne zabytki i poznawali polskie tradycje i obyczaje. Goście oraz nasi uczniowie zwiedzali Zamek w Łańcucie, ruiny zamku w Odrzykoniu, hutę szkła w Krośnie, zabytki i atrakcje Rzeszowa. Odbyły się także warsztaty artystyczne, plastyczne oraz muzyczne. Uczniowie stworzyli i nagrali wspólną projektową piosenkę.
Jak podczas każdej wizyty nawiązały się przyjaźnie oraz była to niepowtarzalna możliwość komunikacji w języku angielskim, również dla całych rodzin, które gościły młodzież z zagranicy.
- Szczegóły
- Odsłony: 555
W listopadzie 2019 czworo naszych uczniów uczestniczyło w mobilności do Turcji. Zwiedzali oni miasto Trabzon, muzeum regionalne, klasztor Sumela, dom Ataturka oraz fabrykę herbaty. Uczniowie brali udział w warsztatach komputerowych, na których uczyli się obsługi programów wykorzystywanych w projekcie. Brali tez udział w gotowaniu tradycyjnych potraw z danego kraju, po którym miała miejsce degustacja tychże dań. Była też lekcja nauki podstawowych zwrotów z każdego państwa. Poza poznaniem kultury Turcji, uczniowie nawiązali trwałe przyjaźnie, mieli też możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim.