Program - Laboratoria Przyszłości
Nasza szkoła bierze udział w programie – Laboratoria Przyszłości – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Działania w styczniu 2023
Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji informatyki z bazy projektów wyszukiwali modeli statków kosmicznych, wybierali i montowali odpowiedni kolor filamentów. Niezwykłe projekty zostały wydrukowane w drukarce 3D.
W ramach zajęć dodatkowych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach konstrukcyjnych z wykorzystaniem klocków LEGO Spike. Zadaniem dzieci było skonstruowanie ruchomej maszyny do ćwiczeń. Dzieci pracowały w grupach, a efekt ich pracy można podziwiać na załączonym filmie.

Działania w grudniu
LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI - OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Zbliżają się święta. W związku z tym uczniowie wyszukiwali w bibliotekach internetowych modele ozdób świątecznych 3D. Następnie pod opieką nauczycieli informatyki zapoznali się z działaniem drukarki 3D. Wydrukowano niektóre modele wykorzystując różne typy filamentów. Efekty pracy w galerii.

Działania w listopadzie
W listopadzie głownie skupiliśmy się na programowaniu przy pomocy klocków Lego Spike. W ramach zajęć dodatkowych pod opieką pani B. Walczak i A. Moskwy dzieci konstruowały i programowały roboty, które później były testowane i udoskonalane.
Uczniowie klas 3 szkolili swoje umiejętności używania maszyny do szycia, najpierw projektowały i wycinały docelowe wzory, aby później móc stworzyć piękne serwetki i rękawice kuchenne.

Nasze działania w październiku
W październiku głównie korzystaliśmy ze sprzętu foto z Laboratorium Przyszłości. Uczniowie uczyli operować kamerą, gimbalem oraz ustawiać światło. Gdy filmy zostały nagrane, poszerzaliśmy wiedzę odnośnie post produkcji, czyli montowanie dodawanie intra, napisów i wstawianie odpowiedniej muzyki. Uczniowie uczą się nagrywać, obsługiwać sprzęt i montować. Na razie z pomocą nauczycieli w przyszłości będą sami jak to mówi młodzież wymiatać w nagrywaniu i montowaniu. Efekt poniższych działań na szkolnym kanale YouTube. #LaboratoriaPrzyszlosci

Działania we wrześniu

W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej. Odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce. Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwsze projekty.
Podczas naszych działań wykorzystywaliśmy również sprzęt fotograficzny i nagłośnienie, które umożliwiło nam zorganizowanie i upamiętnienie pikniku rodzinnego przeprowadzonego 24.09.2022 r. w naszej szkole.
Na lekcjach informatyki uczniowie zaczęli przygodę z programowaniem przy pomocy gry Scottie Go.
Uczniowie klas 3a i 3b pod opieką pani Marty Pączek uszyły pokrowce na siedziska za pomącą maszyny do szycia.