DOKUMENTY:

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Drogi Rodzicu!

Większość trzylatków przechodzi adaptację pomyślnie i już po kilku dniach widać, że dziecko przystosowało się do nowej sytuacji. Są jednak maluchy, które potrzebują nawet miesiąca. Dlatego pamiętaj, żeby być cierpliwym, choć czasem to bardzo trudne! Poniżej znajdziesz kilka rad, które mogą pomóc w adaptacji:

• Okazuj dziecku radość i ciesz się razem z nim, że idzie do przedszkola.
• Często podkreślaj, że przedszkole to super miejsce.
• Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy.
• Nie ulegaj prośbom dziecka, aby zostać w domu. Okres adaptacji będzie się wydłużał, a każdy kolejny dzień w przedszkolu może być trudniejszy. Zamiast tego, zaprowadź pociechę do przedszkola, ale odbierz wcześniej.
• Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i „pa, pa”, nawet jeśli dziecko płacze. Nauczyciele potrafią odwrócić uwagę dziecka i pomóc mu się uspokoić.
• W pierwszych dniach reguluj czas pobytu dziecka w przedszkolu w zależności od sposobu reagowania na rozłąkę z rodzicami.
• Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, skoro wiesz na pewno, że tego nie zrobisz. Ważne jest, aby dziecko mogło zaufać Twoim słowom.
• Jeżeli rozstanie z mamą jest szczególnie trudne, rozważ, by w pierwszych dniach do przedszkola przyprowadzał dziecko tata.
• Witaj swoje dziecko z uśmiechem, chwaląc je, np. Byłeś/byłaś bardzo dzielny/dzielna!;
• „Kawałek domu” – w chwilach, gdy dziecku jest ciężko, pomocna może okazać się ulubiona zabawka z domu.
• „Zadanie specjalne” – aby ułatwić dziecku wejście do przedszkola, możesz przygotować dla niego specjalne zadanie. Jak to może wybrzmieć? Kochanie, jak tylko wejdziesz do przedszkola, pokażesz Pani swoje nowe tatuaże, co?
• W obecności dziecka nie wypowiadaj się negatywnie na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu;
• Nie wymuszaj na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Poczekaj aż samo zacznie mówić.
• W pierwszych dniach przedszkola otocz dziecko większą uwagą – poświęć mu więcej czasu, więcej zainteresowania i więcej... przytulania!
Na podstawie publikacji Vademecum efektywnych rozwiązań. Adaptacja, praca zbiorowa pod redakcją Marii Brody-Bajak, wyd. CEBP 24.12, Kraków 2023.