Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyć będą w zajęciach w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Program stworzony został przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzacja polskich naukowców i wynalazców. Koło naukowe „Ignacemik – trochę fizyk, trochę chemik” w bieżącym roku szkolnym poprowadzą p.Barbara Walczak i p.Anna Moskwa. Zajęcia w wymiarze 1 godziny tygodniowo odbywać będą się w każdy czwartek.

Osoby, które nie biorą udziału w zajęciach, a chciałyby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zapraszamy do odwiedzania strony programu pod linkiem https://www.bycjakignacy.pl/strefa-rodzin/aktualnosci.

W poszczególnych zakładkach czeka na Was wiele fascynujących rzeczy do odkrycia.

16 maja podczas jednych z cotygodniowych zajęć koła, na zaproszenie p. Barbary Walczak, gościliśmy mł. chor. Adama Skrabalaka – żołnierza służącego na co dzień w pobliskich Rejonowych Warsztatach Technicznych. Zaprezentował On naszym uczniom radiostacje używane obecnie w polskiej armii. Uczestnicy koła mogli z bliska obejrzeć radiostacje analogowe starszego typu, jak również cyfrowe, które są już sprzętem nowszej generacji. Z zaciekawieniem słuchali objaśnień naszego gościa, prezentowali również poznaną wcześniej wiedzę, trafnie odpowiadając na zadawane przez fachowca pytania. Chętnie nauczyli się obsługi prostych urządzeń nadawczo – odbiorczych, które następnie wykorzystali do wykonania bojowego zadania – odnalezienia ukrytego w terenie skarbu. Dzięki wspaniałej współpracy pomiędzy zespołami, misja została ukończona sukcesem. Czas zajęć szybko dobiegł końca, a naszym uczestnikom było mało… z przyjemnością wspominamy to spotkanie i z chęcią piszemy się na więcej takich.

wizyta_1
wizyta_2
wizyta_3
wizyta_4
wizyta_5
wizyta_6
wizyta_7
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

W ramach zajęć koła naukowego „Ignacemik – trochę fizyk, trochę chemik” nasi uczniowie poznali sylwetkę Henryka Magnuskiego – polskiego inżyniera i konstruktora, który pracując w koncernie GMC, na zlecenie amerykańskiej armii opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie. Było to urządzenie radiowe, powszechnie używanego przez najniższe szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także na Pacyfiku. Walkie-Talkie ważyło 16 kg, było noszone przez żołnierzy w formie plecaka, co umożliwiało sprawną komunikację podczas przemieszczania się. Do dziś system łączności w terenie, w armiach wielu państw, opiera się właśnie na radiostacjach, których pionierem był wynalazek Magnuskiego.