Nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do konkursu o nadanie tytułu „Naukowej Szkoły Ignacego”, w ramach II edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W związku z tym od stycznia 2018 roku 22-osobowa grupa uczniów z klas 4a i 6c uczestniczy w zajęciach „Koła Ignacego” zorganizowanego i kierowanego przez p. Justynę Szubart oraz p. Barbarę Walczak. Zajęcia odbywają się w czwartki w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Celem zajęć jest zdobywanie oraz propagowanie w niebanalny
i interesujący sposób wiedzy o niezwykłych postaciach polskiej nauki, a także nauk matematyczno-przyrodniczych. Na tegorocznych zajęciach poznaliśmy dorobek Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie oraz Kazimierza Prószyńskiego. Na spotkaniach uczniowie oprócz pogłębiania wiedzy czysto teoretycznej, często wykonują bardzo ciekawe doświadczenia.
Uczestnicy koła zainteresowań są zafascynowani projektem, niezwykle chętni do współpracy i z tygodnia na tydzień z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania. Poprzez aktywne uczestnictwo zdobywają niecodzienną wiedzę i praktyczne umiejętności, którymi chętnie dzielą w swoim środowisku uczniowskim.

W piątkowe popołudnie 20 kwietnia 2018 r. „Koło Ignacego” zorganizowało dla chętnych uczniów naszej szkoły wieczór gier i zabaw. Podczas spotkania uczniowie mogli bawić się grami, które przygotowaliśmy specjalnie na zajęcia naszego koła zainteresowań np. „memory” z pierwiastkami, gra planszowa a’la „monopoly” nt. sylwetki Ignacego Łukasiewicza czy „tabu” z hasłami dot. Mikołaja Kopernika. Uczniowie grali również w gry, które sami przynieśli. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 4a, 4c i 6c. To był udany wieczór! Wszyscy świetnie się bawili.

wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_1
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_2
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_3
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_4
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_5
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_6
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_7
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_8
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_9
wieczor_gier_i_zabaw_koa_ignacego_10
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dnia 28 maca 2018r. uczestnicy „Koła Ignacego” zorganizowali pokaz doświadczeń dla przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy naszej szkole. Natomiast 27 marca 2018r. w tym samym celu wybraliśmy się do Przedszkola Publicznego nr 15 w Rzeszowie. Po krótkim przedstawieniu bohaterów naszych zajęć: Ignacego Łukasiewicza, Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie dziewczęta zaprezentowały doświadczenia… z jajkami. Dlaczego? Zbliżają się święta wielkanocne i pewnie nie tylko nam kojarzą się m. in. z jajkami, pisankami.  Pierwsze doświadczenie to „Lewitujące jajko”, czyli jajko które w wodzie, ani nie opada na dno, ani nie unosi się na powierzchni tylko… „lewituje”. Następnie „jajko w butelce” - jajko, które samo wciągane jest do butelki. Na koniec zaś dzieci przekonały się co dzieje się z jajkiem jeśli na jakiś czas włożymy je do octu – „skaczące jajko”. Przedszkolaki słuchały nas z zainteresowaniem, byli bardzo zadowoleni z naszej wizyty. Wraz z życzeniami świątecznymi każdy mały słuchacz dostał od nas „owijkę” na jajko, dzięki której prosto i szybko można zrobić własną pisankę.

koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_1
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_2
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_3
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_4
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_5
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_6
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_7
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_8
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_9
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_10
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_11
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_12
koo_ignacego_z_wizyt_w_przedszkolach_13
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Dawno temu, gdy jeszcze nie latały samoloty, Polski nie było na mapie świata. Władcy trzech mocarstw: Rosji, Prus i Austrii uzgodnili między sobą ostateczny Rozbiór Polski. Uprzedzając Wasze pytania: co to takiego rozbiór? Odpowiem od razu, że polegał on na podziale ziemi pomiędzy Zaborców, czyli trzy wcześniej wspomniane kraje. Wyobraźcie sobie chłopca, który ma ciastko. Dzieli to ciastko na trzy części, a każdą z nich zabiera mu ktoś inny. Tym ciastkiem była właśnie Polska. Stało się tak głównie dlatego, że pomiędzy Polakami panowała niezgoda i ogólne nieporozumienia.
W tych czasach, jesienią w roku 1867, urodziła się Maria Skłodowska. Nikt nie wiedział, ile dobrego przyniesie światu ta mała dziewczynka. Mała Marysia szybko rosła, a rodzicie pieszczotliwie nazywali ją „Anciupecio”. Państwo Skłodowscy byli nauczycielami, a swoje dzieci uczyli przez zabawę. Posiadali w domu różne kolorowe obrazki, które podpisywali i ukrywali. Maria wraz ze swoim rodzeństwem uwielbiała bawić się ze swoim psem o imieniu Lancet. Powiem Wam w sekrecie, że miała z nim wiele przygód. Sam chętnie bym takie przeżył! Była do niego bardzo przywiązana.

Nie mogliśmy przejść obojętnie obok daty 19 lutego 2018 r. To przecież dzień urodzin naszego bohatera. Mikołaj Kopernik urodził się  dokładnie 545 lat temu. Z tej okazji przygotowaliśmy ciekawą audycję przez radiowęzeł o tym Wielkim Polaku. W tym dniu zorganizowaliśmy z wielkim przytupem szkolny „Quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku”. Wymagał on od nas wielogodzinnych przygotowań… Oprócz licznych dekoracji, którymi przystroiliśmy salę, jako poczęstunek przygotowaliśmy pyszny tort z wizerunkiem Kopernika i ciasteczka w kształcie gwiazdek (to właśnie gwiazdy badał nasz bohater). W quizie brało udział 6 trzyosobowych drużyn. Składał się z 3 konkurencji:  „Mapy Myśli”, „Familiada” i „Tabu”. W pierwszej konkurencji zadaniem drużyn było uzupełnienie „Map Myśli” dotyczących Mikołaja Kopernika. Cztery najlepsze drużyny przeszły do 2 konkurencji. W rozgrywce a la „Familiada” prowadzący czytał pytanie i w ciągu 5 sekund odpowiadała na nie ta drużyna, której reprezentant jako pierwszy nacisnął dzwonek. Dwie najlepsze drużyny dotarły do 3 konkurencji „Tabu”. Ich zadaniem było naprowadzenie swojej drużyny na hasła , aby nie używać żadnego z podanych słów. Specjalnie przygotowane karty dotyczyły życiorysu Kopernika. Na końcu Pani Dyrektor drużynom, które zajęły 1, 2 i 3 miejsce wręczyła specjalnie przygotowane dyplomy i nagrody.

quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_1
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_2
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_3
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_4
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_5
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_6
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_7
quiz_wiedzy_o_mikoaju_koperniku_8
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8To właśnie 19 lutego 1473 roku, czyli 545 lat temu przyszedł na świat nasz Wielki Polak.
W Toruniu w domu przy ulicy Św. Anny -dzisiaj nazwanej imieniem Kopernika - urodził się przyszły astronom. O wczesnych latach Mikołaja wiemy niewiele. Zapewne biegał z rówieśnikami po toruńskich uliczkach i zaułkach, a w dalszych dziecięcych wyprawach wychodził też pewnie za mury obronne, jakimi był wówczas otoczony Toruń i zapuszczał się na brzeg Wisły.
W roku 1483 zmarł Mikołajowi Kopernikowi ojciec. Mały Mikołaj miał wtedy 10 lat. Ciężar utrzymania dzieci spadł na matkę, a pomagał jej bardzo brat, Łukasz Watzenrode, kanonik, późniejszy biskup warmiński. To właśnie on w 1491 roku podjął decyzję o wysłaniu Mikołaja do Krakowa, gdzie razem z bratem Andrzejem miał rozpocząć studia w Akademii Jagiellońskiej. Na Krakowskiej Akademii słuchał Mikołaj wykładów z arytmetyki, z geometrii i astronomii, która szczególnie go interesowała.
Po ukończeniu studiów wyjechał na dalszą naukę do Włoch. Studiował w Bolonii i Padwie. Pod koniec 1503 roku powrócił na stałe do Polski. Zamieszkał w Lidzbarku, gdzie został sekretarzem i lekarzem swego wuja. Jednak ciągle myśli swoje kierował na Słońce, gwiazdy i planety. Tajemnice nieba ciągnęły go i urzekały, na poznanie ich poświęcał cały swój wolny czas.