Nasza szkoła przystąpiła do konkursu o nadanie tytułu „Naukowej Szkoły Ignacego”, w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W związku z tym od listopada 2016 roku 10-osobowa grupa uczniów z klasy 5c uczestniczy w zajęciach „Koła Sympatyków Ignacego Łukasiewicza” organizowanego i kierowanego przez p. Justynę Szubart. Zajęcia odbywają się we wtorki w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Celem zajęć jest zdobywanie oraz propagowanie w niebanalny
i interesujący sposób wiedzy na temat sylwetki i osiągnięć wynalazcy lampy naftowej, a także nauk matematyczno-przyrodniczych. Na spotkaniach uczniowie oprócz pogłębiania wiedzy czysto teoretycznej, często wykonują bardzo ciekawe doświadczenia fizyczne.
Uczestnicy koła zainteresowań są zafascynowani projektem, niezwykle chętni do współpracy i z tygodnia na tydzień z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania. Poprzez aktywne uczestnictwo zdobywają niecodzienną wiedzę i praktyczne umiejętności, którymi chętnie dzielą w swoim środowisku uczniowskim.  

Doświadczenie 1:

KARTA DOŚWIADCZENIA NR 1
1.    Data przeprowadzenia doświadczenia: Doświadczenie zostało wykonane na spotkaniu „Koła Sympatyków Ignacego Łukasiewicza” w dniu 20.12.2016r.
2.    Imię i Nazwisko osoby przeprowadzającej doświadczenie: Zespół uczniów uczestniczących w zajęciach koła,
3.    Problem badawczy: Dlaczego lampa naftowa płonie?
4.    Materiały: 3 butelki szklane z metalowymi nakrętkami, pudełko z zapałkami, nafta, śrubokręt, olej rzepakowy, młotek i nożyczki, ręcznik papierowy,                            
5.    Hipoteza: Butelka z naftą będzie się palić najdłużej.
6.    Próba badawcza: Wykonane doświadczenie z trzema lampami, czyli suchą (bez płynu), olejem rzepakowym i naftą,
7.    Próba kontrolna: Powtórzone doświadczenie w ten sam sposób jak w czasie próby badawczej,
8.    Przebieg doświadczenia:

Dnia 22 lutego 2017r. uczestnicy „Koła sympatyków Ignacego Łukasiewicza” wraz z opiekunem p. Justyną Szubart zorganizowali pokaz doświadczeń dla przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy naszej szkole. Natomiast 28 lutego 2017r. w tym samym celu wybraliśmy się do Przedszkola Publicznego nr 15 w Rzeszowie. Najpierw odwiedziliśmy „zerówkę”, a później dzieci z młodszych grup. Po krótkim przybliżeniu sylwetki i osiągnięć I. Łukasiewicza dziewczęta zaprezentowały doświadczenia. Pierwsze z nich pokazywało jak w prosty sposób można samodzielnie wykonać lampę naftową. Następnie przedstawiły nasz doświadczenie o nazwie „wulkan sodowy”. Na koniec zaś dzieci przekonały się czy można przebić balon wykałaczką tak, aby nie pękł. Przedszkolaki słuchały nas z zainteresowaniem, byli bardzo zadowoleni z naszej wizyty, za którą serdecznie nam podziękowano.

wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_1
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_2
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_3
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_4
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_5
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_6
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_7
wizyta_koa_ignacego_w_przedszkolu_8
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8

Uczestnicy „Koła Sympatyków Ignacego Łukasiewicza” wraz z opiekunem p. Justyną Szubart zorganizowali szkolny konkurs dotyczący I. Łukasiewicza i nauk matematyczno-przyrodniczych. I etap konkursu (eliminacje) w formie testu odbył się 1 marca 2017 r. Trzy osoby, które otrzymały najwyższą liczbę możliwych do zdobycia punktów znalazły się w II etapie – finałowym. Byli no następujący uczniowie:
1.    Martyna Pączek (kl. 5c)
2.    Julia Waltoś (kl. 5c)
3.    Jakub Nowak (kl. 6a)
Finał konkursu odbył się 7 marca 2017 r. w formie quizu na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Wszyscy byli sumiennie i rzetelnie przygotowani i prezentowali wysoki poziom wiedzy. W związku z tym walka była zacięta i naprawdę emocjonująca. Zwycięzcą konkursu została Julia Waltoś z klasy 5c, 2 miejsce zdobył Jakub Nowak (6a), natomiast 3  miejsce – Martyna Pączek (5c). Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie konkursem, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_1
konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_2
konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_3
konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_4
konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_5
konkurs_koa_sympatykow_ignacego_ukasiewicza_6
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

W sobotni poranek 11 marca 2017 r. uczestnicy „Koła Sympatyków Ignacego Łukasiewicza” wraz z opiekunem p. Justyną Szubart wybrali się na wycieczkę do Bóbrki. W tej niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Krosna znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Na miejscu czekało na nas wiele ciekawych obiektów i atrakcji. Mogliśmy z bliska zobaczyć to, o czym uczyliśmy się na zajęciach naszego koła zainteresowań. Oprócz zabytków muzealnych pochodzących z czasów I. Łukasiewicza znajduje się m. in. budynek administracyjny kopalni tzw. dom Łukasiewicza z 1865 roku. Zobaczyliśmy w nim zorganizowaną w niebanalny sposób ekspozycję apteczną nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego, kolekcję lamp  naftowych, fotografii oraz wystawę geologiczną. Co więcej, mówił do nas wirtualny Ignacy Łukasiewicz, wykonany za pomocą hologramu 3d. Przeżyliśmy tam wspólnie niezapomniane chwile. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to zapewniamy, że jest o miejsce naprawdę godne polecenia.

wycieczka_do_bobrki_1
wycieczka_do_bobrki_2
wycieczka_do_bobrki_3
wycieczka_do_bobrki_4
wycieczka_do_bobrki_5
wycieczka_do_bobrki_6
wycieczka_do_bobrki_7
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

BUDOWA LAMPY NAFTOWEJ:

CIEKAWOSTKA:
Lampa została pierwszy raz użyta podczas nocnej operacji w szpitalu we Lwowie. Zabieg przeprowadzony 31 lipca 1853 roku zakończył się pełnym sukcesem, o czym informowały wszystkie gazety w Galicji.