Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęła się kolejna, 7. już edycja ogólnopolskiego programu „Dziel się Uśmiechem”. W Polsce ponad 70 proc. dzieci w wieku 5-13 lat na próchnicę. Stanowi to znacząco wyższy odsetek w porównaniu ze średnią z innych krajów Unii Europejskiej.
Problem ten stał się dla nas tak ważny, że zdecydowaliśmy się na edukowanie uczniów naszej szkoły, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i przeciwdziałać rozwojowi tej choroby.
W trosce o piękny uśmiech klasa 6a wraz z wychowawcą p. D. Chmaj podczas jednej z godzin wychowawczych podjęła temat problemu właściwej higiena jamy ustnej. Uczniowie poznali zasady higieny swoich zębów, co uwidocznili w swoich pracach plastycznych z hasłami promującymi zdrowy uśmiech. Każdy z nich już wie, że odpowiednia profilaktyka jamy ustnej to zdrowe zęby bez próchnicy, resztek pokarmowych, dziąsła o różowej barwie bez tendencji do krwawienia oraz brak problemów z nieświeżym oddechem. Dzięki tym zajęciom, wszyscy już wiedzą, że niedostateczne dbanie powoduje proces namnażania się bakterii, które żywią się pozostałościami pokarmu. Bakterie wpływają na zmianę kwasowości jamy ustnej, co doprowadza do uszkodzenia szkliwa i w ostateczności powoduje rozwój próchnicy .Chcąc cieszyć się zdrowymi zębami musimy właściwie dbać o stan jamy ustnej.
Pamiętajmy również, że kluczową rolę w temacie prawidłowego dbania o stan zębów oraz przyzębia, odgrywa regularna kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku)
TAK WIĘC DBAJMY O NASZ PIĘKNY UŚMIECH NA CO DZIEŃ, NIE OD ŚWIĘTA!

dziel_sie_usmiechem
dziel_sie_usmiechem_02