DEFINICJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE TO SZKOŁA, KTÓRA WE WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI UCZNIÓW I SPOŁECZNOŚCIĄ LOKALNĄ:
-
systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej
- wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie

STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE:
1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

PLAN PROMOCJI ZDROWIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W RZESZOWIE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 - POBIERZ
EWALUACJA DZIAŁAŃ 2022/2023 - POBIERZ
Nasza szkoła w uznaniu działań prozdrowotnych należy od 2009 roku do PODKARPACKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE
DZIAŁANIA PROMUJĄCE ZDROWIE W NASZEJ SZKOLE - POBIERZ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI „CHODŹ NA TRZEPAK” - 2022-2023 I semestr - POBIERZ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI „CHODŹ NA TRZEPAK” - 2022-2023 II semestr - POBIERZ

To już kolejny rok, kiedy w naszej szkole organizujemy „Dzień Sportu”. Wielką imprezę sportową, aktywizującą dzieci i młodzież naszej szkoły do aktywności fizycznej, wzajemnej integracji międzyklasowych oraz śmiechu i zabawy. W tym roku nasi uczniowie mieli okazje sami zdecydować i wybrać gry zespołowe, które najbardziej lubią i w nich zaprezentować swoje umiejętności sportowe. Klasy IV rozegrały mecz piłki nożnej i ringo, klasy V I VI wybrały koszykówkę i ringo, siatkówka i koszykówka były domeną klas VII i VIII.
Oczywiście towarzyszyły temu ogromne emocje i zdrowa rywalizacja, gdzie w tym dniu nikt nie był przegranym. Każdy bowiem obok wspaniałych nagród zyskał niezapomniane wspomnienia, dzięki którym nasz DZIEŃ SPORTU pozostanie długo w pamięci każdego z nich.

dzien_sportu_2023
dzien_sportu_2023_02
dzien_sportu_2023_03
dzien_sportu_2023_04
dzien_sportu_2023_05
dzien_sportu_2023_06
dzien_sportu_2023_07
dzien_sportu_2023_08
dzien_sportu_2023_09
dzien_sportu_2023_10
dzien_sportu_2023_11
dzien_sportu_2023_12
dzien_sportu_2023_13
dzien_sportu_2023_14
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

W drugim semestrze roku szkolnego 2022/23 nasza szkoła przystąpiła do projektu e-twinning pod hasłem „Eat healthy, feel happy” (Jedz zdrowo, bądź szczęśliwy). Projekt ten trwał przez 8 tygodni - od 12 marca do 7 maja i obejmował działania przypominające o zdrowym odżywianiu, regularnym ruchu i odpowiednich nawykach związanych z piciem wody.
Oprócz uczniów naszej szkoły w projekcie brali udział uczniowie ze szkoły w Polsce (w Katowicach), trzech szkół w Turcji, dwóch w Hiszpanii i szkoły w Rumunii.
Mieliśmy możliwość wymienienia doświadczeń związanych z promocją zdrowego stylu życia, w tym odżywiania z uczniami w innych krajów.
1)Przeprowadziliśmy nasz pierwszy test, który przygotowaliśmy, aby uzyskać informacje na temat odżywiania, picia wody, snu i nawyków sportowych naszych uczniów.
2)W ramach naszego projektu zorganizowaliśmy dzień spacerowo-rowerowy, ćwiczyliśmy na przerwach w naszych szkołach.
3) Wspólnie wymienialiśmy doświadczenia na temat zdrowego odżywiania i stylu życia, między innymi w trakcie rozmowy na czacie.
4)Przygotowaliśmy „zdrowe talerze śniadaniowe” i zjedliśmy je z przyjemnością. Spalaliśmy kalorie ćwicząc w domu. Obliczając naszą dzienną ilość kalorii, zdaliśmy sobie sprawę z naszych dobrych lub złych praktyk.
5)Nakręciliśmy filmy z naszymi zdrowymi przepisami i wypróbowaliśmy przepisy naszych partnerów projektu. Działania upowszechniające prowadziliśmy na oficjalnych stronach internetowych szkół, oraz na stronach Instagrama.
5)W teście, który przeprowadziliśmy na zakończenie projektu, zauważyliśmy, że nasi uczniowie osiągnęli pozytywne wyniki.
EFEKT KOŃCOWY:
Zwiększyła się świadomość uczniów na temat regularnego spożywania posiłków i znaczenia ćwiczeń ruchowych w życiu. Dla uczniów wykonywanie zadań było świetną zabawą przez co udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczniowie mieli też możliwość przemyśleć i ocenić dotychczasowe nawyki żywieniowe, a także wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Piątek 26 maja upłynął dzieciom i nauczycielom gwarnie i ruchliwie. Zaproszone do naszej szkoły animatorki zabaw zorganizowały młodszym uczniom szereg zabaw ruchowych i emocjonujące rywalizacje zespołowe. Pogoda nam dopisała, energia dzieci została dobrze spożytkowana.

dzien_sportu_1-3
dzien_sportu_1-3_02